10 روند برتر صنعت حمل و نقل در سال 2024

10 ترند برتر آینده حمل و نقل

شرکت های حمل و نقل چگونه از فناوری در سال 2024 استفاده می کنند؟ ما پس از تجزیه و تحلیل بیش از 5400 شرکت مرتبط توانستیم 10 روند برتر صنعت حمل و نقل بین المللی را برای شما عزیزان استخراج کنیم. این گرایش ها فراگیر شامل وسایل نقلیه خودران، حمل و نقل سبز، جابجایی به عنوان سرویس و موارد دیگر است.

روندهای نوظهور صنعت حمل و نقل با تقاضای فزاینده برای عملیات مستقل، دیجیتالی شدن و پایداری به نتیجه می رسد. این صنعت به طور فزاینده ای از وسایل نقلیه بدون راننده استفاده می کند. استارت‌آپ‌ها خودروهای نیمه‌ و تمام خود ران با سیستم‌های پیشرفته کمک راننده (ADAS)، تشخیص نور و محدوده (LIDAR) و دید کامپیوتری تولید می‌کنند. هواپیماهای بدون سرنشین، ربات‌ها و کامیون‌های بدون راننده امکان تحویل خودکار به گیرنده نهایی (Last Mile Delivery) را فراهم می‌کنند. راه حل های برق رسانی در مقیاس بزرگ، توسعه زیرساخت های شارژ و باتری های نوآورانه را سرعت می بخشد.

سایر روندهای حمل و نقل شامل راه حل های نوآورانه ای است که از هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیا (IoT) و بلاک چین برای بهینه سازی مدیریت زنجیره تامین استفاده می کنند. علاوه بر این، کسب‌وکارها راه‌هایی را برای خودکارسازی عملیات لجستیک با استفاده از نرم‌افزارهای حمل‌ و نقل و پلتفرم‌های تحلیلی کشف می‌کنند. روندهای جدیدتر مانند جابجایی به عنوان سرویس (MaaS) و حمل و نقل هوشمند نیز کاربردهای متعددی در بخش حمل و نقل پیدا می کنند. تمرکز نه فقط بر روی بهبود کارایی کلی عملیات حمل و نقل بلکه دستیابی به هدف نهایی پایداری با حداقل آلودگی است.

 

نقشه نوآوری 10 روند برتر صنعت حمل و نقل

برای تهیه این مقاله در مورد 10 روند برتر در حمل و نقل، ما 5424 استارت آپ جهانی را تجزیه و تحلیل کردیم. این تحقیق مبتنی بر داده، هوش نوآورانه را ارائه می دهد که به شما کمک می کند تا با ذر نظر گرفتن یک دید کلی از فناوری های نوظهور در صنعت حمل و نقل، تصمیم گیری استراتژیک خود را بهبود بخشید. در نقشه نوآوری حمل و نقل، یک مرور کلی از روندهای فناورانه و استارت آپ هایی که بر شرکت شما تأثیر می گذارند، را خواهید دید.

10 روند برتر صنعت حمل و نقل در سال 2024 عبارتند از :

وسایل نقلیه خودران
انرژی سبز
حمل و نقل الکتریکی
هوش مصنوعی
اینترنت اشیا
جابجایی به عنوان سرویس (MaaS)
بلاک چین
سیستم مدیریت حمل و نقل
حمل و نقل هوشمند
تحویل به گیرنده نهایی (Last Mile Delivery)

موارد اشاره شده با استفاده از پلتفرم StartUs Insights مبتنی بر داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی به دست آمده است که بیش از 3790000 استارت آپ و اسکیل آپ را در سراسر جهان پوشش می‌دهد. پلتفرم SaaS به‌عنوان بزرگ‌ ترین منبع جهان برای داده‌های مرتبط با شرکت‌های نوظهور، به شما امکان می‌دهد فناوری‌های مرتبط و روندهای صنعت را به سرعت و به طور کامل شناسایی کنید.

 

نقشه درختی تأثیر 10 روند برتر حمل و نقل 2024

بر اساس نقشه درختی که تأثیر 10 روند جدید فناوری حمل و نقل را در سال 2024 نشان می دهد. استارت آپ ها و شرکت های بزرگ در حال توسعه وسایل نقلیه خودران هستند که ظرفیت خطوط و استقلال را افزایش می دهند. خودروهای الکتریکی یک فرصت جابجایی امیدوارکننده را ارائه می‌کنند. کشتی های دوستدار محیط زیست که با باتری، باد و انرژی خورشیدی تغذیه می شوند یا از سوخت های فسیلی جایگزین استفاده می کنند، مزیت رقابتی بیشتری به دست می آورند. استفاده از هوش مصنوعی در حمل و نقل، ایمنی راننده را تضمین می کند و بار کامیون را بهینه می نماید. بلاک چین به طور فزاینده ای برای ردیابی دارایی، امنیت پرداخت و ثبت تراکنش استفاده می شود.

علاوه بر این، کشتی‌های داخلی مستقل با استفاده از فناوری حسگر پیشرفته برای ناوبری خودکار یکی از فناوری های اصلی در حمل‌ونقل هستند. کسب‌وکارها از راه‌حل‌های نرم‌افزاری مانند سیستم مدیریت حمل‌ونقل برای پیگیری به‌روزرسانی‌های تحویل محصول و تاخیرها استفاده می‌کنند. اینها به عنوان یک سیستم پشتیبانی تصمیم بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها و بینش عمل می کنند. روند صنعت حمل و نقل همچنین شاهد رشد خدمات MaaS براساس تقاضا برای راحتی مصرف کننده است.

نقشه گرمای راه اندازی جهانی 5424 استارت آپ و مقیاس حمل و نقل را پوشش می دهد

نقشه گرمایی راه اندازی جهانی که در زیر مشاهده می کنید، توزیع جهانی 5424 استارت آپ نمونه را که برای این تحقیق تحلیل کردیم، نشان می دهد. این نقشه فعالیت بالای راه اندازی را در ایالات متحده و به دنبال آن اروپا و هند نشان می دهد. در زیر، می‌توانید با 20 مورد از این 5424 استارت‌آپ امیدوارکننده و همچنین راه‌حل‌هایی که توسعه می‌دهند آشنا شوید. این استارت‌آپ‌های حمل‌ونقل بر اساس معیارهایی مانند سال تاسیس، مکان، بودجه و موارد دیگر مرتبط می‌شوند. بسته به نیازهای خاص شما، انتخاب های برتر شما ممکن است کاملاً متفاوت باشند.

1- وسایل نقلیه خودران

وسایل حمل و نقل عامل اصلی آلودگی و ازدحام ترافیکی به خصوص در شهرهای بزرگ هستند. یکی از راه حل های این مسائل، اتخاذ سیستم های حمل و نقل خودکار است. خودروهای خودران از حسگرها، LIDAR و ویژگی‌های ایمنی خودکار برای حرکت در جاده‌ها استفاده می‌کنند. آنها از فناوری دوربین برای خواندن علائم جاده و دیدن آنها با وضوح بالا بهره می برند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی اشیاء موجود در جاده‌ها را تشخیص می‌دهند و وسایل نقلیه را راهنمایی می‌کنند که چگونه محیط خود را درک کنند. وسایل نقلیه خودران ایمنی جاده ها را افزایش می دهند و آلاینده های مضر را کاهش می دهند.

خودرو های خودران

یکی دیگر از روندهای اصلی حمل و نقل شامل تجاری سازی پهپادهای تحویلی است که برای حمل تجهیزات پزشکی، بسته های غذا و موارد دیگر به طور مستقیم حتی به مکان های دوردست مفید هستند. تحویل رباتیک یا هواپیمای بدون سرنشین نیز به افراد مسن کمک می کند و واکنش سریع اضطراری را امکان پذیر می کند. علاوه بر این، کامیون های بدون راننده کارایی بیشتری را به بازار حمل و نقل بار می آورند و به طور مستقیم به چالش های کمبود راننده رسیدگی می کنند.

استارت‌آپ هندی Minus Zero خودروهای کاملاً خودران را برای جاده‌های دشوار توسعه می‌دهد. از الگوریتم های هوش مصنوعی الهام گرفته از طبیعت برای تشخیص تصویر در جاده ها استفاده می کند. الگوریتم ها رفتار اجسام اطراف را در زمان واقعی پیش بینی می کنند و بر این اساس مسیرهای مناسب را برنامه ریزی می کنند. تصمیم گیری بصری ایمنی خودرو را تضمین می کند و تصادفات ناشی از سهل انگاری را کاهش می دهد.

علاوه بر این، این استارتاپ به جای LIDARهای گران قیمت، بینش کامپیوتری را برای تشخیص اشیا به کار می گیرد. این باعث می شود خودرو اقتصادی تر شود و نرخ فریم بالاتر برای درک سریع تر امکان پذیر گردد. علاوه بر این، فناوری بدون راننده آن به علامت‌گذاری خطوط برای نقشه‌برداری جاده تکیه نمی‌کند و از تشخیص دقیق حتی در زیرساخت‌های ضعیف جاده اطمینان می‌دهد.

استارتاپ کانادایی NuPort Robotics حمل و نقل باری را از طریق سیستم ناوبری اختصاصی خود خودکار می کند. این شرکت کامیون ها را به سنسورهای با تکنولوژی بالا مجهز می کند که از تصادف جلوگیری و نظارت بر سوخت را امکان پذیر می کند. سیستم مقاوم سازی ربات به عنوان سرویس (RaaS) اتوماسیون کامیون را برای حمل و نقل حلقه میانه زنجیره تامین امکان پذیر می کند.

این سیستم دارای ویژگی راننده خودکار برای کامیون های معمولی است که ایمنی راننده و خودرو را در جاده ها افزایش می دهد. فناوری این استارت‌آپ، استقلال سطح چهار و پنج را امکان‌پذیر می‌کند و امکان حرکت کامیون‌ها را بین مراکز توزیع و انبارها فراهم می‌ سازد.

 

توصیه می کنیم مقاله حمل و نقل هوایی و حمل بار از چین را مطالعه کنید.

 

2- انرژی سبز

انرژی سبز در حمل و نقل شامل تمام شیوه های حمل و نقل، سوخت های جایگزین و فناوری هایی است که تاثیر منفی بر محیط زیست را کاهش می دهند. کشتی های دوستدار محیط زیست به دلیل کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بر کشتی های معمولی ارجحیت دارند. کشتی ها با سیستم های پیشرانه با انرژی کارآمد و طراحی بدنه ساده برای کاهش اصطکاک در طول ناوبری ترکیب شده اند.

انرژی سبز

علاوه بر این، سوخت‌های جایگزین مانند هیدروژن، گاز مایع، سوخت‌های مصنوعی و غیره در حمل‌ونقل دریایی و حمل و نقل هوایی برای کاهش انتشارات مضر و آلودگی استفاده می‌شوند. علاوه بر این، وسایل نقلیه الکتریکی کالاها را در حالت پایدار و بدون نیاز به سوخت حمل می کنند. قطارها همچنین با حمل حجم عظیمی از کالاها در مسافت های طولانی، جایگزینی سبز ارائه می دهند و در نتیجه تعداد وسایل نقلیه در جاده ها را کاهش می دهند و حمل و نقل سبز را پیش می برند.

استارت‌آپ آلمانی Unleash Future Boats CargoOne وسیله ای را توسعه می‌دهد که یک کامیون برقی با آلایندگی صفر است. این کامیون سبز مشکلات حمل و نقل را با سطح آب کم حل کرده و امکان حمل و نقل مقادیر زیادی کالا را بدون انتشار گازهای گلخانه ای مضر فراهم می کند. این وسیله امکان برقراری ارتباط دیجیتالی را نه فقط بین قایق ها بلکه بین زیرساخت های زمینی و آبی فراهم می کند.

CargoOne به طور خودکار محصولات را روی اسکله بارگیری می کند، در نتیجه عملیات بارگیری آسان و کارایی بهبود می یابد. علاوه بر این، استارت آپ FutureOne، یک قایق الکتریکی برای حمل و نقل افراد و محصولات می‌سازد. انرژی آن از هیدروژن سبز و فناوری پیل سوختی تامین می شود. با استفاده از چنین جایگزین های سوختی، Unleash با حذف انتشار گازهای آلاینده برای کشتی های دریایی، پایداری را تضمین می کند.

ARXAX یک استارت آپ مستقر در بریتانیا است که یک اکوسیستم حمل و نقل و لجستیک بدون انتشار گازهای گلخانه ای ایجاد می کند. پلتفرم کلان داده این استارت آپ، بینش هایی را در مورد زنجیره سوخت پاک ارائه می دهد. پورتال آن، H2LLO SMART ، به شرکت های حمل و نقل اجازه می دهد تا هزینه مالکیت ناوگان را با استفاده از تجزیه و تحلیل های پیش بینی و تجویزی مدیریت کنند.

راه حل دیگر این استارت آپ، H2LLO CONNECT ، یک زیرساخت سوخت‌گیری سبز است که توسط محاسبات ابری تامین می‌ گردد. از طریق این راه حل ها، این استارتاپ به مشاغل حمل و نقل امکان می دهد تا به سرعت به ایستگاه های سوخت رسانی متصل شوند و انتشار کربن را کاهش دهند.

 

3- حمل و نقل الکتریکی

برق رسانی در مقیاس بزرگ یک رویکرد اصلی در صنعت حمل و نقل است. وسایل نقلیه الکتریکی (EVs) در مقایسه با خودروهای بنزینی یا دیزلی، گازهای گلخانه‌ای (GHG) و آلاینده‌های هوا کمتری منتشر می‌کنند. از آنجایی که خودروهای الکتریکی برای شارژ مجدد باتری ها به برق نیاز دارند، وابستگی به سوخت های فسیلی معمولی را از بین می برند. علاوه بر این، خودروهای الکتریکی به دلیل کارایی موتور الکتریکی با تولید صدای کمتر، عملکرد بهتری را ارائه می‌دهند. با افزایش استقبال از خودروهای الکتریکی، استارت آپ ها روی بهبود زیرساخت شارژ کار می کنند.

سیستم حمل و نقل برقی

وسیله نقلیه متصل به شبکه (V2G)، شارژ سریع، شارژ موبایل، نوآوری های جدید باتری، و بسیاری از راه حل های دیگر، پذیرش گسترده تر خودروهای برقی را در رفت و آمدهای روزمره و عملیات تحویل تسهیل می کند. حمل‌ونقل هوایی همچنین شاهد افزایش برق‌رسانی از طریق هواپیماهای برخاست و فرود عمودی (eVTOL)، تاکسی‌های هوایی الکتریکی و هواپیماهای بدون سرنشین است. استارت‌آپ‌ها در تلاش هستند تا تأثیر منفی سفرهای هوایی بر محیط زیست را کاهش دهند.

استارت‌آپ آمریکایی Faction ، وسایل نقلیه الکتریکی بدون راننده را برای تحویل و جابجایی خرده بار می‌سازد. خودروهای الکتریکی آنها جمع و جور هستند و برای جاده های شهری پر ترافیک مناسب اند. اندازه کوچک آنها نه تنها آنها را مقرون به صرفه تر می کند بلکه باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و مصرف انرژی می شود.
همچنین به سرنشین ها این امکان را می دهد تا بدون نگرانی در مورد در دسترس بودن فضای پارک، در مکان های مورد نیاز پیاده شوند. علاوه بر این، Faction از انرژی پاک برای تولید استفاده می کند و در نتیجه به پایداری می افزاید.

استارتاپ نروژی Infinite Mobility خودروهای برقی با انرژی خورشیدی را برای حمل و نقل شهری و تحویل در آخرین حلقه زنجیره تامین (Last Mile Delivery) تولید می کند. وسایل نقلیه با اندازه مناسب را برای مقابله با تراکم ترافیک طراحی می کند. حداقل فضای خالی را تضمین می کند و جایگزینی پایدار برای وسایل نقلیه بزرگتر که باعث آلودگی بیش از حد صدا و هوا می شوند ارائه می دهد.

بدنه خودرو با سلول های فتوولتائیک خورشیدی ادغام شده است که برق تولید می کند تا برق الکتریکی مورد نیاز خودرو را تامین کند. EV همچنین شارژ را در هنگام گیرکردن در ترافیک فعال می کند و در نتیجه راحتی مسافران را تضمین می کند.

 

پست اکسپرس بین المللی یکی از خدمات برتر شرکت EDL اکسپرس است.

 

4- هوش مصنوعی

هوش مصنوعی با پیش بینی تاخیر در جریان ترافیک، حمل و نقل را کارآمدتر می کند. الگوریتم های هوش مصنوعی و تشخیص اشیا را برای ناوبری وسایل نقلیه خودران امکان پذیر می کنند. یادگیری ماشین در تجزیه و تحلیل رفتار راننده برای تعیین خواب آلودگی راننده و بهبود ایمنی جاده استفاده می شود. بهینه سازی مسیر مبتنی بر هوش مصنوعی، تحویل کالا را سرعت می بخشد. این فناوری به صورت دیجیتالی تقاضا و عرضه سهام را مطابقت می دهد، بنابراین عملیات حمل و نقل را خودکار می کند.

هوش مصنوعی در حمل و نقل

هوش مصنوعی در صنعت حمل و نقل نیز باعث کاهش تراکم ترافیک و تصادفات می شود. در حمل و نقل، هوش مصنوعی ایمنی ناوبری را بهبود می بخشد و کشتی های خودران را تسهیل می کند. علاوه بر این، ایمنی کالاها را از طریق ردیابی فوری و تشخیص سرقت تضمین می نماید.

استارت آپ آمریکایی Coros محموله ها را بر اساس هوش مصنوعی ردیابی می کند. با استفاده از اپتیک پیشرفته و بینش کامپیوتری دید را در حمل و نقل بار تسهیل می نماید. این اسکن محموله را برای عملیات آسان و بدون دخالت دست انجام می دهد. بر اساس الگوریتم های یادگیری ماشین، در صورت بارگذاری نادرست و خطاهای لجستیکی به اپراتورها هشدار می دهد.

به این ترتیب راه اندازی از تحویل دیرهنگام و گم شدن بسته ها جلوگیری می کند. همچنین از هوش مصنوعی برای ممیزی طرح‌های تأسیسات انبار استفاده می‌کند، بنابراین ارزیابی جامعی از دارایی‌های این مرکز ارائه می‌کند.

استارت‌آپ اسپانیایی Trucksters خدمات حمل و نقل کامل کامیون‌های مسافت طولانی (FTL) مبتنی بر هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد. این کامیون های FTL را به حسگرهایی برای نظارت و دید در زمان واقعی مجهز می کند. راه اندازی بر اساس سیستم رله اختصاصی خود، زمان حمل و نقل ناوگان را کاهش می دهد. فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی مسیرهای ایمن تر را برای کامیون ها شناسایی و برنامه ریزی می کند.

همچنین اتاق کامیون ها را به گونه ای تعویض می کند که به رانندگان اجازه می دهد به جای خوابیدن در کامیون براحتی در خانه بخوابند. این امر ایمنی و کیفیت کار را برای راننده بهبود می بخشد. این استارتاپ همچنین انتشار کربن و هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد.

 

5- اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (IoT) صنعت حمل و نقل را هوشمندانه تر می کند. اینترنت اشیا، همراه با حسگرهای تعبیه شده، داده های خودرو را برای ردیابی وضعیت یا عملکرد وسایل نقلیه حمل و نقل جمع آوری می کند. دستگاه‌های اینترنت اشیا در سیستم‌های تراکم ترافیک، وسایل نقلیه را به سمت مسیرهای سریع‌تر پیش‌بینی و هدایت می‌کنند و سرعت تحویل را افزایش می‌دهند. این کار باعث کاهش تراکم و در نتیجه مصرف انرژی کمتر می شود.

 

علاوه بر این، استفاده از اینترنت اشیا در وسایل نقلیه امکان نظارت بر سطح سوخت، ایمنی راننده، سلامت خودرو و موارد دیگر را فراهم می کند. خودروهای متصل بسته به ماهیت ترافیک محدودیت‌های سرعت اعمال می‌کنند که به جلوگیری از تصادف کمک می‌کند. این امر جریان روان وسایل نقلیه حمل و نقل و ایمنی جاده را بهبود می بخشد.

KONVOI یک استارت آپ آلمانی است که یک راه حل امنیتی موبایلی برای کامیون ها پیشنهاد می دهد. حسگرهای این استارت آپ حرکات را در مجاورت کامیون ها ثبت می کنند در حالی که نرم افزار به طور مداوم سطوح تهدید را طبقه بندی می کند. این به شرکت های حمل و نقل اجازه می دهد تا از دارایی ها و رانندگان در برابر سرقت محموله و گازوئیل و همچنین حمله به راننده محافظت کنند.

استارت‌آپ آمریکایی Soar Robotics فناوری اتصال وسیله نقلیه به همه چیز (V2X) را برای وسایل نقلیه خودران و ربات‌ها می‌سازد. این مودم سلولی مجهز به هوش مصنوعی کار می‌کند که با زیرساخت‌های ارتباطی موجود خودرو قابل ادغام است. این راه‌اندازی با استفاده از شبکه‌های عصبی عمیق، وسایل نقلیه را قادر می‌سازد تا از طریق وسیله نقلیه به وسیله نقلیه (V2V)، وسیله نقلیه به زیرساخت (V2I)، وسیله نقلیه به شبکه (V2N) و موارد دیگر به وسایل نقلیه دیگر متصل شوند.

همچنین ادغام با پروتکل های مختلف مانند 4G، 5G، وای فای یا LTE را تسهیل می کند. این امر تأخیر، توان عملیاتی، برد و قابلیت امنیت شبکه متصل را بهینه می کند. راه حل دیگر، nodeConnect ، عملکرد شبکه های بی سیم را برای تعیین پوشش و ظرفیت مورد نیاز وسایل نقلیه در جاده ها شبیه سازی و از عملکرد ایمن وسایل نقلیه خودران اطمینان حاصل می کند.

 

6- جابجایی به عنوان سرویس (MaaS)

مانند سایر صنایع، صنعت حمل و نقل نیز در جهت بهبود آسایش و راحتی مصرف کننده تلاش می کند. استفاده ازقابلیت جابجایی بعنوان سرویس یا mobility-as-a-servic (MaaS) ارائه خدمات حمل و نقل بر اساس تقاضا را تضمین می کند. این رویه کانال‌های دیجیتالی مختلف را ادغام می‌کند تا کاربران را قادر سازد تا برای چندین حالت جابجایی از طریق یک پلتفرم برنامه ریزی و رزرو کنند. با ارائه یک مدل اشتراک و یک مدل پرداخت در صورت تمایل، پرداخت ها ساده تر می شود.

جابجایی به جای سرویس

علاوه بر این، MaaS کاربران را برای ترکیب حمل‌ونقل عمومی و خصوصی تسهیل می‌کند و در نتیجه به آنها انعطاف‌پذیری بیشتری برای انتخاب حالت‌های حمل و نقل بهینه می‌دهد. با ارائه خدماتی مانند همنشینی با خودرو، تاکسی های درخواستی، سفرهای بین شهری قابل رزرو و غیره، مالکیت خصوصی وسایل نقلیه را منع می کند. وسایل نقلیه کمتر در جاده ها باعث ترافیک کمتر، آلودگی کمتر و کاهش تصادفات می شوند.

استارت‌آپ ایرلندی bloXmove یک برنامه جابجایی جمع‌آوری به عنوان سرویس ارائه می‌کند. این برنامه اپراتورهای ناوگان، دوچرخه ها، اسکوترها، ارائه دهندگان حمل و نقل عمومی و مدیران شرکت های حمل و نقل را به هم متصل می کند تا سفر مسافران را با یک بلیط تسهیل کند. یک پلتفرم دفتر کل غیرمتمرکز بر اساس بلاک چین اتریوم و Corda ایجاد می کند.

این پلت فرم داده های مسافران را برای تخصیص رزرو، تسویه حساب و صورتحساب تأیید می کند. بر خلاف جابجایی منقطع مرسوم، رویکرد استارت‌آپ همکاری میان اپراتورهای حمل‌ونقل مختلف را امکان‌پذیر می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تجربه بهتری برای مشتری ارائه دهند.

استارت آپ رومانیایی Tranzy یک برنامه تلفن همراه MaaS ارائه می دهد که وسایل نقلیه حمل و نقل عمومی را ردیابی می کند. این برنامه از داده های ارائه شده توسط سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) حمل و نقل عمومی استفاده می کند. این امر ردیابی دقیق اتوبوس ها و قطارها را تضمین می کند و به کاربران ایده ای از زمان رسیدن می دهد.

این راه‌اندازی با نمایش گزینه‌های چند ایستگاه نزدیک به مسافران، رفت‌وآمدهای سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌کند. همچنین ازدحام ترافیک و مسدود شدن وسایل نقلیه در زمان واقعی را نشان داده و مسیرهای جایگزینی را برای بهینه سازی مسیر به کاربران ارائه می دهد.

 

7- بلاک چین

بلاک چین هنوز یک فناوری در حال توسعه است که دید در بخش حمل و نقل را بهبود می بخشد. این امکان ردیابی دارایی در زمان واقعی را برای برنامه ریزی دقیق عملیات فراهم می کند. ساختار غیرمتمرکز آن شفافیت را ممکن کرده و از انجام معاملات فریبکارانه جلوگیری می کند.

قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین، مبادله و تسویه موفق کالاها را تسهیل می کند. علاوه بر این، بلاک چین ایمنی پرداخت را تضمین می کند. علاوه بر این، اسناد مختلف درگیر در فرآیندهای حمل و نقل یا لجستیک را به طور موثر یکپارچه می کند.

بلاک چین در حمل و نقل

استارت‌آپ اسپانیایی ChainGO Tech نرم‌افزار مبتنی بر بلاک چین را برای حمل‌ونقل کالای بین‌وجهی ایجاد می‌کند. این نرم افزار اسناد لجستیکی لازم را در یک مکان جمع آوری می کند. این مستندات را با استفاده از فناوری تشخیص کاراکتر نوری (OCR) خودکار می کند، که به نوبه خود تأخیرهای زمانی و خطاها را کاهش می دهد.

علاوه بر این، فناوری بلاک چین شفافیت تراکنش و تغییر ناپذیری اسناد را معرفی می کند. این امر ایمنی سند را برای عملیات حمل و نقل دقیق تضمین می کند. ساختار مشارکتی نرم افزار همچنین باعث بهبود جریان اطلاعات بین ذینفعان می شود.

استارتاپ dexFreight مستقر در ایالات متحده یک شبکه مشارکتی مبتنی بر بلاک چین را برای رسیدگی به محموله ها فراهم می کند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، فرستنده‌ها، کارگزاران حمل‌ونقل و حامل‌ها را به هم متصل می‌کند. این پلتفرم همچنین کاربران را با ارسال کنندگان بر اساس مناسب ترین بار برای تجهیزات آنها مطابقت می دهد. با پیدا کردن کامیون مناسب برای حمل بار با استفاده از یادگیری ماشین، انتخاب حامل هوشمند را امکان پذیر می کند.

علاوه بر این، امنیت اسناد توسط بلاک چین پشتیبانی می‌شود، بنابراین هیچ تغییری بدون تأیید هر دو طرف رخ نمی‌دهد. استارت‌آپ کمبود اطلاعات معتبر را برطرف می‌کند که شفافیت و دیده شدن عملیات، جریان‌های نقدی و اقدامات ذینفعان را به همراه دارد.

 

8- سیستم های مدیریت حمل و نقل

حمل و نقل کالا دارای چالش های برنامه ریزی و اجرا می باشد. سیستم مدیریت حمل و نقل (TMS) به کسب و کارها کمک می کند تا با خودکارسازی گردش کار و بهینه سازی استفاده از دارایی در زمان صرفه جویی کنند. راه حل هایی برای جابجایی بار در اندازه های مختلف در حالت های مختلف از جمله مسیرهای بین وجهی و بین المللی ارائه می دهد. TMS امکان ردیابی فوری راننده ها، کالاها و موجودی را فراهم می‌کند تا امکان مشاهده در زنجیره تامین و رفع ناکارآمدی‌ها فراهم شود.

علاوه بر این، یک TMS بینش های تحلیلی و داده ای را ارائه می دهد که امکان کاهش هزینه های غیر ضروری را فراهم می کند. یکی دیگر از نرم افزارهای پرطرفدار، سیستم مدیریت ناوگان (FMS) است. FMS نظارت و کنترل از راه دور وسایل نقلیه ناوگان را امکان پذیر می کند و به اپراتورهای ناوگان اجازه می دهد تا از رعایت پروتکل های مناسب در عملیات تحویل اطمینان حاصل کنند.

استارت‌آپ مالزیایی )ASIA ONE TMS (AoT یک سیستم مدیریت حمل‌ونقل را برای دیجیتالی کردن عملیات حمل‌ونقل با امکان مشاهده وضعیت کامیون‌ها و رانندگان فعلی و ردیابی وضعیت تحویل، حمل و نقل و تحویل در زمان واقعی با استفاده از زمان‌های بارگیری و تخلیه ارائه می‌کند. نرم افزار AoT شامل ویژگی اثبات الکترونیکی تحویل (e-POD) است که کارایی در محل را با کاهش کاغذ بازی و بهبود دقت داده ها و ارتباط با مشتری بهینه می کند.

TMS استارتاپ هزینه های انجام شده در رزرو، سفر یا تعیین تکلیف رانندگان را تجزیه و تحلیل می کند و روش های بهینه سازی هزینه را پیشنهاد می کند. این به کسب و کارها اجازه می دهد تا هزینه های خود را به شیوه ای متناسب با بودجه برنامه ریزی کنند.

استارتاپ Trackstride مستقر در بریتانیا نرم افزار مدیریت ناوگان را توسعه می دهد. این ناوگان را در زمان واقعی ردیابی می کند تا بینشی در مورد عملیات مسیر، رفتار راننده و زمان بیکاری ارائه دهد. این معیارها به کاربران اجازه می دهد تا کارایی ناوگان خود را تعیین کرده و استراتژی های عملیاتی را برنامه ریزی کنند.

پلت فرم در صورت عملکرد ناکافی موتور و نوسانات دمای روغن برای اصلاح به موقع هشدار می دهد. همچنین به صاحبان ناوگان اجازه می دهد تا مسیرهای وسیله نقلیه را تعریف کنند و در صورت خارج شدن خودرو از مسیر به آنها اطلاع می دهد. به این ترتیب، آنها کنترل کاملی بر ناوگان دارند و به آنها زمان بیشتری برای تمرکز بر سایر جنبه های مهم تجارت می دهد.

 

9- حمل و نقل هوشمند

صنعت حمل و نقل دارای چالش های ایمنی است، از خطاهای انسانی قابل اجتناب تا خطرات طبیعی غیرقابل اجتناب. ظهور کشتی های هوشمند بدون سرنشین یا کم سرنشین تعداد افراد در معرض خطر در دریا را کاهش داده است. حمل و نقل هوشمند ضمن خودکار کردن عملیات کشتی، ایمنی خدمه را تضمین می کند و با ارائه بینش بیشتر در مورد عملکرد کشتی، کارایی سوخت را افزایش می دهد.

سیستم حمل و نقل هوشمند عمومی

حسگرهای دیجیتالی پیشرفته را برای هدایت دقیق کشتی ها در کنار تطبیق سرعت با توجه به جریان آب در خود جای داده است. علاوه بر این، حمل و نقل خودکار هزینه های نیروی کار و خطاها را برای بهبود کارایی کاهش می دهد.

استارت آپ فرانسوی NepTech شناورهای خودران کاتاماران را برای حمل مسافر و بار طراحی می کند. با جایگزین کردن سوخت دیزلی با سلول‌های سوختی هیدروژنی غشایی الکترولیت پلیمری (PEM) پیشرانه‌ای با انتشار صفر را ممکن می‌سازد. این فناوری از یک سیستم تزریق هوا بهینه‌ توسط دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) در شناورهای خود استفاده می‌کند که اصطکاک را در هنگام ناوبری کاهش می‌دهد.

طراحی کشتی شامل هیدروفویل ها و شکل بدنه نوآورانه ای است که کشش هیدرودینامیکی در آب را کاهش می دهد. این استارت آپ همچنین از مواد قابل بازیافت و منابع زیستی در تولید استفاده می کند تا نگرانی های پایداری را برطرف کند. این ویژگی ها در کنار هم مصرف سوخت کشتی را به حداقل می رساند و در نتیجه هزینه های حمل و نقل دریایی را کاهش می دهد.

یکی از مسائل مهم در صنعت حمل و نقل بین المللی آشنایی با پروفرما اینویس یا پیش فاکتور است.

10- تحویل آخرین حلقه زنجیره تامین

تحویل آخرین حلقه زنجیره تامین ، همچنین به عنوان لجستیک آخرین حلقه شناخته می شود، شامل تمام عملیات مورد نیاز برای انتقال کالا به مصرف کننده نهایی است. با استفاده گسترده از پلتفرم های تجارت الکترونیک، خدمات تحویل روز به روز در حال بهبود هستند. استارت‌آپ‌ها راه‌حل‌های نوآورانه تحویل آخرین مایل را توسعه می‌دهند تا یک کالا را به سریع‌ترین شکل ممکن به گیرنده آن انتقال دهند. پیشرفت در تجزیه و تحلیل و GPS محموله ها را در زمان واقعی ردیابی می کند تا وضعیت سفارش را برای سهامداران به روز کند.

تحویل آخرین حلقه زنجیره تامین

پهپادهای خودران محصولات را به سرعت به هر مکانی تحویل می دهند و به طور فزاینده ای برای تحویل داروها و اقلام مواد غذایی مستقر می شوند. ربات ها تحویل را خودکار می کنند و راهی برای حمل و نقل بدون تماس محصولات فراهم می نمایند. آنها همچنین انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی را کاهش می دهند، بنابراین یک جایگزین پایدار برای وسایل نقلیه تحویل ارائه می دهند.

استارت‌آپ چک BringAuto یک ربات خودکار تحویل آخرین حلقه می‌سازد. این ربات مسیرها را برای تحویل سریعتر بهینه می کند و مشتریان را از زمان مورد انتظار رسیدن مطلع می کند. این به طور مداوم از یک آدرس به آدرس دیگر هدایت می شود تا بازده زمانی را در طول فرآیند تحویل بهبود بخشد.

این ربات به دلیل مستقل بودن، تحویل بدون تماس و ایمن تر را تضمین می کند. علاوه بر این، برقی است و حمل و نقل بدون انتشار گاز را ارائه می دهد. این استارت آپ همچنین امکان ردیابی لحظه ای محموله را از طریق اپلیکیشن موبایل خود برای رضایت مشتری فراهم می آورد.

استارت‌آپ Carriyo  مستقر در امارات ، عملیات تحویل آخرین حلقه را برای برندهای خرده‌فروشی، خودکار می‌کند. راه حل استارتاپ اطلاعات سفارش را از طریق تجارت الکترونیک یا پلتفرم های آنلاین برند جمع آوری می کند. پس از تأیید آدرس های تحویل، محموله ها را به حامل موجود اختصاص می دهد.

کارهایی مانند تولید لیبل انبوه و چاپ را برای عملیات سریعتر خودکار می کند. علاوه بر این، محموله‌ها را در زمان واقعی ردیابی می‌کند تا قابلیت مشاهده سفارش را ارائه دهد، که به برندها امکان می‌دهد تاخیرها را پیش‌بینی کرده و اقدامات لازم را برنامه‌ریزی کنند. به این ترتیب استارتاپ برندهای خرده فروشی را برای افزایش رضایت و حفظ مشتری تسهیل می کند.

برای خرید از سایت های خارجی پیشنهاد می کنیم مقاله خرید از سایت تائوبائو و خرید از علی اکسپرس را حتما مشاهده کنید.

جمع بندی نهایی

حمل و نقل، به عنوان یکی از بزرگترین صنایع موجود، در حال تجربه پیشرفت های تکنولوژیکی مخرب است. انتقال توسط وسایل نقلیه و کشتی های کاملاً خودران از قبل آغاز شده است و در آینده نزدیک غالب خواهد شد. به غیر از ناوبری مستقل، عملیات حمل و نقل خودکار جایگزین جابجایی دستی برای بهبود کارایی و کاهش خطاها می شود. این صنعت شاهد پذیرش گسترده فناوری هایی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاک چین است. کسب و کارها همچنین با طراحی وسایل نقلیه و فرآیندهای بدون آلایندگی به عوامل پایداری توجه می کنند.

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵