حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی چیست؟

یکی از عواملی که منجر به افزایش حمل و نقل زمینی نسبت به سایر انواع حمل و نقل شده است، تقاضا برای خودمختاری بیشتر است. حمل و نقل زمینی به انگلیسی ground transportation گفته میشود. حمل و نقل هوایی و دریایی شباهت هایی با حمل و نقل زمینی دارد.

حمل و نقل زمینی یک روش رایج، راحت و مقرون به صرفه برای حمل و نقل در بین کشورهای جهان است. علاوه بر مقرون به صرفه تر بودن نسبت به حمل و نقل هوایی یا خودرویی، می توان در حمل و نقل “سریع عمل کرد” و “مراحل اداری” را کاهش داد، بنابراین “ایمنی در حمل و نقل کالا” و بدون نیاز به قرار دادن آنها در کف وسیله نقلیه خود را کاهش داد. با استفاده از خدمات حمل و نقل بار مانند FedEx Ground Freight Transport، می توانید تمام محصولات خود را مستقیماً از یک منبع تولید به انبار مقصد خود تحویل دهید!

حمل و نقل از نظر تاریخی بیشتر بر استفاده از اسب به عنوان حمل و نقل زمینی متکی بود، اما این اتکا با فناوری و پیشرفت های مدرن خاتمه نیافته است. هنوز هم علاقه زیادی به حمل و نقل به دلیل اهمیت آن در تولید تجهیزات و بهبود امکانات وجود دارد.

انواع حمل و نقل زمینی کالا

بیشتر حمل و نقل را می توان به عنوان داخلی یا حمل و نقل بین المللی طبقه بندی کرد که دومی معمولاً به عنوان خارجی یا غیر داخلی شناخته می شود. حمل و نقلی که در سطح زمین انجام می شود در صورتی که یک سفر متوسط با وسایل حمل و نقل دیگر را نتوان در یک روز تکمیل کرد، به عنوان داخلی طبقه بندی می شود، در حالی که حمل و نقل هوایی یا آبی بین المللی در نظر گرفته می شود.یک نمونه معمولی حمل و نقل بین المللی می تواند حمل و نقل زمینی به کشورهای ترکیه و پاکستان و همچنین حمل و نقل زمینی از چین به ایران باشد.
امروزه کالاهای بیشتری از طریق حمل و نقل زمینی به نقاط مختلف ارسال می شود. این دو روش عبارتند از: حمل و نقل هوایی و حمل و نقل زمینی
حمل و نقل ریلی
حمل و نقل جاده ­ای

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای عموماً از وسایل نقلیه ای مانند کامیون، واگن برقی و اتوبوس برای مسافران استفاده می کند. حمل و نقل کالا از طریق جاده های آسفالته انجام می شود که از طریق نقاط شهری یا روستایی به یکدیگر متصل می شوند.
جاده ها یک نوع حمل و نقل عالی هستند که نسبت به سایر روش ها مقرون به صرفه تر، سریع تر و قابل اعتمادتر هستند. آنها به روی هر کسی باز هستند و به مقصدهای مختلف اجازه می دهند.

حمل و نقل ریلی ( راه آهن)

حمل و نقل ریلی بسیار محبوب نیست، اما زمانی که گزینه های دیگر در دسترس نباشد، می تواند کارایی بیشتری را به همراه داشته باشد. بستگی به مسیری دارد که برای راه آهن ترسیم شده است.
زیرا یک واگن قطار می تواند بارهای سنگین تری را نسبت به مثلاً تریلر حمل کند و صاف بودن مسیر به آن سرعت بیشتری می دهد. یکی دیگر از مزایای حمل و نقل ریلی این است که شرکت ها می توانند خدمات قابل اعتماد و گسترده ای را به صاحبان بار خود ارائه دهند.

حمل و نقل زمینی- آبی

این روش حمل و نقل برای انتقال بار یا مسافر از روش های مختلف حمل و نقل مانند حمل و نقل دریایی به زمینی استفاده می شود. گاهی اوقات باعث آسیب می شود، اما زمانی که گزینه های حمل و نقل یک طرفه ندارید، می تواند یک روش بسیار موثر برای حمل و نقل باشد.
حمل و نقل زمینی به خارج از کشور یکی از رایج ترین راه های جابجایی کالا است. به طور کلی 3-10 روز طول می کشد تا یک کامیون سنگین انواع کالاها را از نقطه A به B منتقل کند.

در برخی موارد، حمل و نقل زمینی همچنان بهترین روش حمل و نقل است، به ویژه زمانی که عواملی مانند فاصله بین کشورها و آبراه ها وجود داشته باشد. بهتر است به جای استفاده از روش حمل و نقل زمینی به سراغ روش های حمل و نقل دیگری مانند: هوایی، دریایی و …. رفت.

ماشین آلات زمینی با توجه به نوع کالا و حجم آنها انواع مختلفی دارند و نمی توان ادعا کرد که همه آنها یکسان هستند. امروزه بیشتر از ترولی، کامیون و … برای حمل و نقل کالاهای مختلف استفاده می شود.
حمل و نقل ریلی یک گزینه رایج برای کشورها یا بازرگانانی است که نیاز به صادرات و واردات کالا دارند. این اصطلاح زمانی استفاده می شود که از خطوط ریلی و قطار برای جابجایی کالاهای مختلف استفاده می شود. یکی از اصطلاحاتی که ممکن است در این مورد شنیده باشید حمل و نقل ریلی است.

حمل و نقل ریلی

یکی از شرایطی که برای واردات و صادرات کالا از طریق راه آهن به ذهن متبادر می شود، تجارت بین المللی است. یکی از عوامل اساسی برای انجام تجارت از طریق راه آهن، بارنامه هوشمند و قرارداد قانونی است.
برای حمل و نقل ریلی بین المللی، حداقل یک راه آهن بین المللی باید بین کشور مبدا و مقصد وجود داشته باشد. همچنین باید الزامات حمل و نقل زمینی برای راه آهن هر دو کشور وجود داشته باشد. نمایندگان آژانس، گواهی حمل و نقل و بلیط نیز باید در این روش استفاده شوند.

از آمار و اطلاعات جمع آوری شده در سالهای اخیر میتوان گفت که کشورهایی مانند چین، روسیه، آمریکا و … بیش از سایر کشورها از روش ترانزیت ریلی برای جابجایی کالا و بار تجاری استفاده میکنند. این به دلیل مزایای زیادی است که آنها ارائه می دهند.

مزایای حمل و نقل بین المللی ریلی

حمل و نقل زمینی یک گزینه سودمند برای حمل و نقل کالا است زیرا مقرون به صرفه بودن، سرعت، قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری را ارائه می دهد. همچنین میتوان آن را سفارشی کرد تا اطمینان حاصل شود که کالاهای سبک و سنگین را به طور مکرر تحویل میگیرید که ردیابی آنها در روشهای دیگر حمل و نقل دشوار است.
اشتراکگذاری سواری گاهی اوقات در رانندگی محبوبتر میشود، زیرا معمولاً به شما اطلاع می دهد که سواری شما چه زمانی میرسد. همچنین برای زمانی که نیاز به رسیدن به مکان خاصی با زمان فراوان دارید، دقت بالاتری را ارائه می دهد.

 

برترین ویژگی های حمل بار ریلی

مقرون به صرفه: حمل و نقل زمینی معمولاً ارزانتر از حمل و نقل هوایی است زیرا زمان کمتری می برد و سوخت کمتری مصرف می کند.
سرعت بالا: محموله های زمینی به سرعت به مقصد تحویل می شوند – مهم نیست که محموله چقدر بزرگ یا کوچک باشد.

انعطاف پذیری بیشتر: این نوع جابجایی بار انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به سایر روش های حمل و نقل ارائه می دهد، زیرا از کامیون هایی استفاده می کند که در هر شرایطی می توانیم به راحتی آنها را مدیریت کنیم.

ایمن و مطمئن: در صنعت حمل و نقل، حمل و نقل زمینی به طور کلی ایمن و قابل اعتماد است.

قابلیت ردیابی: فناوری های مدرن مورد استفاده در تجهیزات حمل و نقل زمینی، ردیابی آنها را در هر نقطه آسان می کند.

آلودگی کم: خوبی در مورد حمل و نقل زمینی این است که معمولاً گازهای گلخانه ای کمتری نسبت به سایر اشکال حمل و نقل منتشر می کند که نقطه ضعف آن کاهش ظرفیت بار است.

تجربه بهبود یافته مشتری: حمل و نقل زمینی سفر را «کارآمدتر و قابل اعتمادتر» کرده است و مشتریان از این بابت خوشحال هستند. با گزینه های زیادی برای حمل و نقل، هماهنگی استفاده از حمل و نقل آسان تر است.

امکان ادغام بار: نمونه ای از این نوع حمل و نقل می تواند تحویل بر اساس تقاضا باشد، که در آن چندین محموله به طور همزمان تحویل داده می شود. این به کاهش هزینه ها و زمان کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ضرر زیادی در سود وجود ندارد زیرا تحویل ها در یک زمان خاص انجام نمی شوند.

ظرفیت بالا: حمل و نقل زمینی می تواند محموله را در اندازه های مختلف تحویل دهد.

مقررات آسان : حمل و نقل خودرو نسبت به حمل و نقل هوایی یا دریایی محدودیت کمتری دارد و حمل کالا به مقصد آسان تر است.

حمل درب تا درب: مزیت دیگر این روش قابلیت بارگیری و تخلیه کالا از درب به درب است. این نیازی به پرداخت هزینه ای بیش از هزینه حمل و نقل شما ندارد.

ارائه خدمات حمل ونقل در تمام مناطق: با در دسترس بودن حمل و نقل زمینی، اکنون امکان حمل کالا به مکان هایی که ممکن است خارج از شهر یا شهر شما باشد، وجود دارد. شرکت های حمل و نقل این افزودنی را برای شما ارائه می دهند تا بتوانید رضایت مشتری را افزایش دهید و خدمات بهتری ارائه دهید.

مناسب حمل کالا در فواصل کوتاه جاده ای: حمل و نقل کالا از طریق حمل و نقل زمینی معمولا بهترین و مقرون به صرفه ترین روش برای جابجایی محصولات است. کارآمدتر از حمل و نقل هوایی است که به نوبه خود باعث صرفه جویی در هزینه می شود.

صرفه جویی در هزینه بسته بندی: در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل، حمل و نقل جاده ای پیچیدگی کمتری دارد، زیرا معمولاً به بسته بندی کمتر یا بدون نیاز است. با حملونقل جادهای، نیازی به نگرانی در مورد نیاز به بستهبندی ندارید.
کامیون حمل کالا به صورت شخصی: مزیت دیگر این است که می توانند در صورت داشتن ظرفیت کامیون خود را اجاره کنند و بدون معطلی کالاهای خود را به شهرستان ها منتقل کنند.

واسطه ی شیوه های دیگر حمل ونقل: جاده ها توسط کامیون و سایر وسایل نقلیه در انواع حمل و نقل بین المللی از جمله دریایی، ریلی و هوایی استفاده می شود. این به این دلیل است که کالاها باید از محل بارگیری به کشتی یا قطار منتقل شوند.
حمل و نقل ریلی یکی از سازگارترین و مقرون به صرفه ترین روش های حمل و نقل است. از مزایای آن می توان به آلودگی کمتر و انتشار گازهای گلخانه ای به میزان قابل توجهی اشاره کرد.

حمل و نقل ریلی یکی از مقرون به صرفه ترین راههای سفر است، زیرا میتواند شما را قادر سازد تا مقادیر زیادی کالا را در مسافتهای وسیع با فشار کمی بر بودجه خود حمل کنید. همچنین از نظر استفاده از سوخت در مقایسه با سایر اشکال حمل و نقل زمینی بسیار کارآمد است.
حمل و نقل کالا با استفاده از راه آهن یک راه مقرون به صرفه است. از نیروی انسانی کمتری استفاده می کند و می تواند بسیار ایمن باشد. همچنین برای کالاهای حساس بسیار مناسب است.
مدت زمان لازم برای ترخیص کالاهایی که با حمل و نقل زمینی وارد شده اند زمان زیادی نمی برد.

 

معایب حمل و نقل ریلی

عدم انعطاف پذیری که ممکن است در حمل و نقل ریلی پیدا کنید می تواند دشوار باشد. علاوه بر این، همه مناطق به خطوط راه آهن دسترسی ندارند.

این روش حمل و نقل به دلیل افزایش حفاظت از زیرساخت های جاده ای و هزینه های کمتر برای استفاده در تابستان مناسب ترین است. در فصول دیگر توصیه می شود با در نظر گرفتن سایر گزینه های موجود، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.
حوادث و تصادفات: با توجه به اینکه تصادفات و حوادثی که در حمل و نقل جاده ای رخ می دهد بیشتر از سایر روش های حمل و نقل است، رعایت این نکات ضروری است. اگر فکر می کنید شغلتان بسیار خطرناک است، به جای آن حمل و نقل ریلی، هوایی یا دریایی را انتخاب کنید.

نامناسب برای فواصل طولانی و ترافیک سنگین: اگر به طور خاص به حمل و نقل زمینی مانند بین ایران و چین یا همه کالاها نیاز نداشته باشید، ما قویاً استفاده از بار هوایی را توصیه می کنیم.

سرعت کم: سرعت در این نوع حمل ونقل نسبت به حمل ونقل هوایی، بسیار کمتر است.

فقدان سازماندهی: حمل و نقل جاده ای در بسیاری از کشورهای در حال توسعه اغلب کمتر سازماندهی شده است و به طور کلی ماهیت غیرقابل اعتمادی دارد. دلیل آن بالا بودن هزینه حمل و نقل کالا در این مناطق است.

محموله های کوچک در حمل و نقل زمینی زمانی است که کالاها یا اقلام باید با کامیون تحویل داده شوند، اما تعداد آنها بیش از آن است که در یک وسیله نقلیه جا شوند. یعنی به جای داشتن یک کامیون یا تریلر، می تواند کالای خود را با مال دیگران بفرستد و هزینه چندانی ندارد. این به شما کمک می کند فضا را خالی کنید و شرکت خود را موفق تر کنید.

برخی از معایب احتمالی شامل ظرفیت محدود و زمان تحویل طولانی علاوه بر مشکلات بالقوه انطباق است.

 

انواع حمل و نقل زمینی بین المللی

معتبرترین شرکت حمل و نقل زمینی بین المللی باید انواع کامیون ها و وسایل نقلیه مناسب برای حمل و نقل کالاهای مختلف را در خدمات خود داشته باشد. آنها حمل و نقل زمینی را با استفاده از کامیون های بزرگ یا وسایل نقلیه کوچکتر ارائه می دهند.حمل بار جاده ای هم در داخل هر کشور و هم به صورت بین المللی کاملاً رایج است.
میانگین زمان لازم برای جابجایی مواد با کامیون بین 3 تا 10 روز متغیر است. چارچوب زمانی بهینه برای حمل و نقل جاده ای در این محدوده خواهد بود. هر کالایی که به دلیل وزن، اندازه یا کمبود فضای حمل برای حمل و نقل با کامیون مناسب نباشد، باید از طریق سایر روش ها مانند حمل و نقل هوایی یا دریایی حمل شود.

انواع خدمات حمل و نقل بین المللی زمینی

سرویس کامیونی دربست سرویس کامیونی خرده بار
سرویس زمینی مخصوص محموله سنگین و ترافیکی (بوژی و کمرشکن)
سرویس زمینی پروژه ای

تحقیق حمل و نقل زمینی

اگر دانش آموز کلاس پنجم هستید و به دنبال موارد زیر هستید

تحقیق حمل و نقل زمینی کلاس پنجم

حمل و نقل زمینی از چند طریق انجام می شود کلاس پنجم
انواع راه ها و وسایل حمل و نقل را بنویسید کلاس پنجم
تحقیق در مورد راه های حمل و نقل کلاس پنجم
مزایا و معایب حمل و نقل زمینی کلاس پنجم

هستید نیز می توانید از این مقاله استفاده کنید.

 

چه کالاهایی با حمل و نقل زمینی وارد ایران می شوند؟

محصولات صادراتی و وارداتی برای حمل و نقل زمینی بین کشورها می تواند متنوع بوده و شامل کالاهای زیادی باشد. ترکیه و کشورهای اروپایی تجهیزات مختلف صنعتی، دارویی، تجهیزات پزشکی، محصولات غذایی، لوازم کشاورزی، خودرو و کالاهای مصرفی را به ایران صادر و یا وارد کرده اند.

کالاهای وارد شده از کشورهای قاره اروپا شامل محصولاتی است که به راحتی در ایالات متحده در دسترس نیستند. این اقلام شامل کالاهای کمیاب مانند شراب و دستکش چرمی است.
• ترنسمیترهای فشار و هوا و سیستمهای آنالیزور هوا
• سولوشن و پمپهای وکیوم
• سیستمهای کنترل دبی سیالات و کالاهای ابزار دقیق مانند لول گیج، فلومتر.
• شیرهای صنعتی، مانند بال ولو، گلوب ولو و سایر تجهیزات
• سیلندر پیستونی، کمپرسورهای اسکرو، کمپرسورهای فشار
• سانتریفیوژهای پزشکی و وسایل اتاق عمل
• لوازم آشپزخانه، مانند فر صنعتی و تجهیزات شیرینیپزی
• تجهیزات پزشکی، مانند سیمانهای ارتوپدی و ایمپلنت
• پرشر سوئیچهای فشار بالا و پایین

وظیفه ی متصدی در حمل و نقل کالا چیست؟

فورواردرها افرادی هستند که مشغول حمل و نقل و دریافت کالاهایی هستند که دیگران برای آنها انتخاب می کنند.این فرآیند که در حین حمل و نقل زمینی انجام می شود، از خدمات هوش مصنوعی برای کمک به اطمینان از رسیدن کالاها به مقصد و در عین حال ایمن بودن استفاده می کند. این هوش مصنوعی ها برای کار خود هزینه ای دریافت خواهند کرد.

 

نکات پایانی و جمع بندی

صنعت حمل و نقل یک صنعت خدماتی مهم در دنیای امروز است. بیش از نیمی از کل تولید ناخالص داخلی هر کشور معین را تولید می کند و تأثیر تعیین کننده ای بر رشد اقتصادی آن کشور دارد.
حمل و نقل یک ستون فقرات اصلی تقریباً هر اقتصاد و جامعه ای است. این به بخش های اقتصادی و اجتماعی و تحولات آنها گره خورده است. راهآهن هوا راه آهن، زمین دریا زمین برخی از محبوبترین روشهای مدرن بوده است که حملونقل از طریق زمین، دریا یا هوا را برای جابهجایی کارآمد ترکیب میکند.

سوالات متداول

آیا امکان ارسال حمل زمینی برای یک کارتن وجود دارد؟
بله، از قابلیت های حمل و نقل زمینی امکان ارسال بار از یک کارتن تا چند تن بار بصورت گروپاژ وجود دارد.

 

آیا امکان انتخاب کامیون ایرانی یا خارجی به درخواست ما وجود دارد؟
بله، کارشناسان ما در ابتدا از شما میپرسند که با ناوگان ایرانی یا ناوگان خارجی قصد حمل زمینی دارید.

 

آیا قیمت حمل و نقل زمینی بصورت قابل بارچینی یا غیر قابل بارچینی متفاوت است؟
بله، هزینه حمل بار برای بارهای قابل بارچین بسیار با غیر قابل براچینی متفاوت است، که کارشناسان فروش ما در ابتدای کار این مسئله را از شما جویا خواهند شد.

بیمه حمل و نقل زمینی به چه صورت است؟
بیمه حمل و نقل زمینی هم توزیع داخلی کالا و هم ترانزیت بار را پوشش میدهد. حوادث مختلف مثل سوانح رانندگی، آسیب و تخریب کالا حین حمل یا بارگیری و تخلیه و حتی سرقت محموله تحت پوشش قرار میگیرد.

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵