حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی

فهرست مطالب

حمل و نقل دریایی یک صنعت عظیم برای حمل بار دریایی است که برای میلیون ها نفر در سراسر جهان شغل ایجاد می کند. قرن هاست که وجود داشته است و همچنان یک انتخاب اصلی برای مشاغلی است که در سطح بین المللی تجارت می کنند. بیش از 80 درصد تجارت جهانی توسط کشتی های دریایی یا اقیانوسی انجام می شود.

حمل و نقل دریایی بخشی جدایی ناپذیر از فعالیت های اقتصادی جهانی از زمان پیدایش آن بوده است. کشتی ای که زمانی به صورت دستی ساخته می شد، اکنون مسئولیت حمل اکثر کالاها در مقیاس جهانی را بر عهده دارد – آمارها حاکی از آن است که نزدیک به 90٪ از همه کالاها از طریق دریا حمل می شود. در این مطلب قصد داریم در خصوص حمل و نقل دریایی و نکات مربوط به آن مطالبی را بیان کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

حمل و نقل دریایی چیست؟

حمل و نقل دریایی یکی از وسایل اصلی جابجایی بار در سراسر جهان است. این شامل جابه‌جایی هر محموله‌ای از طریق کشتی‌هایی مانند کشتی‌ها، قایق‌ها و غیره بر روی اقیانوس‌ها، دریاها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها است. این نوع حمل و نقل برای کالاهای حجیم و سنگین که به حجم بیشتری برای جابجایی نیاز دارند ایده آل است. حمل و نقل دریایی یک انتخاب محبوب برای کالاهای بزرگ و سنگین است، زیرا می تواند در مقایسه با سایر روش های حمل و نقل مقرون به صرفه باشد. علاوه بر این، بر اساس وزن و اندازه محموله، برخی از کالاها ممکن است امکان جابجایی زمینی یا هوایی را نداشته باشند و بنابراین حمل و نقل دریایی تنها گزینه موجود است.

حمل دریایی

متاسفانه دسترسی محدود به آب های مناسب می تواند برخی کشورها را از استفاده از این روش های حمل و نقل بازدارد. با این وجود، بسیاری از کشورها می توانند از بنادر مجهز برای صادرات و واردات سریع و کارآمد کالا استفاده کنند. وقتی صحبت از سرعت و کارایی به میان می‌آید، مزایای زیادی دارد.

حمل و نقل دریایی معمولاً برای حمل و نقل حجم زیادی از کالاها استفاده می شود و از نظر زمان لازم برای رسیدن به مقصد می تواند بسیار کند باشد. اگر کشوری محصور در خشکی باشد، پس آنها به این وسیله حمل و نقل دسترسی نخواهند داشت و آن را غیرممکن می کند. با این وجود حمل و نقل دریایی همچنان در میان سایر شیوه های حمل و نقل محبوب ترین نوع حمل بوده و میزان بالایی از تجارت جهانی وابسته به این شیوه از حمل و نقل است.

کشتی های باری را معمولاً می توان بر اساس نوع مسیری که طی می کنند به دو دسته تقسیم کرد.

کشتی‌های لاینر (خطوط منظم)

کشتی‌های لاینر معمولاً در مسیرهای خاص حرکت می‌کنند و به یک جدول زمانی از پیش تعیین‌شده پایبند هستند. آنها باید قوانین دریایی را رعایت کنند تا ایمن بمانند و از ایمنی سایر کشتی ها در همان مسیر دریایی اطمینان حاصل کنند.

کشتی‌های ترامپ (خطوط نامنظم)

کشتی‌های ترامپ فاقد مسیر استاندارد هستند و کالاها را به هر مکانی که فرستنده مشخص کرده است تحویل می‌دهند. این یک مزیت در انعطاف پذیری در مقایسه با سایر خدمات حمل و نقل سنتی است.

تاریخچه حمل دریایی

برای حدود 8000 سال، سفر در آب یک روش محبوب حمل و نقل بین المللی بوده است. این شامل کشتی‌های دریانوردی و همچنین حمل و نقل مسافران در سطح آب می‌شود. حمل و نقل دریایی از هزاره ششم قبل از میلاد وجود داشته است. تمدن‌های باستانی مانند مصری‌ها، گرجی‌ها، وایکینگ‌ها، فنیقی‌ها و یونانی‌ها برخی از نخستین فرهنگ‌هایی بودند که از کشتیرانی برای مقاصد تجاری در نزدیکی سواحل رودخانه استفاده کردند.

برای قرن ها، این تنها روشی بود که در طول تاریخ برای تجارت دریایی استفاده می شد.در گذشته، کشتی های بادبانی به موتورهای بادی و زغال سنگ متکی بودند که قادر به حمل بارهای بزرگ چوب یا زغال سنگ نبودند. قایق های چوبی که از رودخانه ها عبور می کردند بسیار کوچک بودند و فقط می توانستند مسافت های کوتاهی را طی کنند. بنابراین، آنها توانایی عبور از اقیانوس ها یا مذاکره با دریاهای بزرگ را نداشتند.
با اختراع آهن و فولاد، شناورهای چوبی با کشتی‌های بخار و کشتی‌های فولادی جایگزین شدند که صنعت کشتیرانی را به دوره‌ای از رشد عظیم سوق داد.
در آغاز قرن هجدهم، ما شاهد تغییر از کشتی های بادی به کشتی های بخار بودیم و از آن زمان توسعه کشتی های بخار به طور قابل توجهی تکامل یافته است.

برای نشان دادن کارایی فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی، در سال 2008، عربستان سعودی یک تانکر نفت و گاز اختصاصی برای انتقال گاز طبیعی و نفت خام خریداری کرد که منجر به کاهش چشمگیر 80 درصدی زمان حمل و نقل شد.
توجه به پیشرفت‌های صنعت کشتی‌سازی تا کنون قابل توجه است – آنها تا جایی پیشرفت کرده‌اند که اکنون به جای تکیه بر سوخت‌های فسیلی از انرژی هسته‌ای استفاده می‌کنند.

حمل و نقل دریایی در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است و تجار و بازرگانان برای حمل اقلام به نقاط دوردست دنیا ترجیح می دهند. حمل و نقل کالا از طریق دریا هزینه و کارایی زمان را ارائه می دهد و آن را به یک گزینه ترجیحی تبدیل می کند.

انواع حمل و نقل دریایی

انواع مختلف اقلام و مواد با روش های مختلف از طریق کشتی ها حمل می شود. نوع محموله، کشتی، منبع و مقصد همگی نوع حمل و نقل دریایی مورد استفاده را تعیین می کنند. به عنوان مثال می توان به اجاره، فله، حمل و نقل، گروه بندی و متقابل کارکنان اشاره کرد.

حمل محموله دریایی به روش چارترینگ؛ اجاره دربست کشتی

اجاره کشتی برای حمل و نقل محموله های فله در حال تبدیل شدن به یک روش فزاینده محبوب است. اجاره محموله آب معمولاً به معنای وقف کشتی به یک طرف و کالاهای آن است، با یک مقصد مشخص که فقط آن مواد را حمل می کند.

حمل و نقل دریایی محموله فله؛ جابه‌جایی کالا با کشتی‌های فله‌بر

حمل انبوه یک روش محبوب برای حمل و نقل موادی است که قابل بسته بندی نیستند. این شامل انواع اقلام فله جامد و مایع مانند کالاهای خشک، مایعات، فرآورده های نفتی و پتروشیمی می شود. از مهم‌ترین کشتی‌هایی که اقدام به جابه‌جایی کالاهای فله می‌کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کشتی‌های مخصوص کالاهای خشک

باربری خشک برای حمل اقلام مختلف مانند گندم، ذرت، سویا و سایر غلات استفاده می شود. علاوه بر این، از این کشتی ها می توان برای حمل و نقل انواع کالاهای دیگر نیز استفاده کرد. انبارهای بزرگ روی عرشه این کشتی ها به عنوان انباری برای محصولات در طول سفر عمل می کنند.

کشتی‌های مخصوص مایعات

حمل انبوه مایعات توسط کشتی هایی که به تانکر معروف هستند انجام می شود. انواع مختلف مایع در این کشتی ها بارگیری می شود و بر اساس آن حمل می شود. تانکرها را می توان بر اساس نوع یا حجم مایعی که حمل می کنند به چند دسته اصلی طبقه بندی کرد. این دسته‌ها عبارتند از:

تانکر حمل نفت (Oil Tanker)
تانکر حمل گاز مایع (LNG) و (LPG)
تانکر حمل مواد شیمیایی (Chemical carrier)

حمل دریایی ترانشیپ؛ نقل و انتقال محموله با کشتی و بندر واسطه

حمل و نقل یک تکنیک لجستیکی متداول است که وقتی کالاها را نمی توان مستقیماً از مبدا خود به مقصد نهایی حمل کرد استفاده می شود. محموله به یک بندر میانی هدایت می شود و سپس مجدداً برای حمل و نقل به مقصد بر روی کشتی دیگری بارگیری می شود. این امر حمل و نقل کارآمد کالا را از مرزهای بین المللی تسهیل می کند.

حمل ونقل دریایی کالا به روش گروپاژ؛ حمل گروهی محموله‌های مختلف

روش گروپاژ از تمام ظرفیت یک کانتینر با گروه بندی انواع مختلف کالاهای همگن استفاده می کند. به عنوان مثال، یک محموله ممکن است شامل چندین اقلام الکترونیکی یا مواد غذایی فاسد شدنی باشد که در یک ظرف منفرد قرار می گیرند. این سیستم توسط شرکت های حمل و نقل برای بهینه سازی حمل و نقل کالا استفاده می شود.

روش کراس استافینگ باربری دریایی؛ انتقال بار بین دو کشتی

کراس پر کردن تکنیکی است که در آن محموله بین دو کشتی جابجا می شود. می توان از آن در مواقعی استفاده کرد که تحریم وجود داشته باشد یا اگر نیاز باشد تحویل در مکانی انجام شود که کشتی بزرگ به راحتی وارد نشود.

مزایای حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی یکی از پرکاربردترین روش ها برای حمل و نقل کالا در سراسر جهان است. این در درجه اول به دلیل مزایای مختلف آن است، مانند مقرون به صرفه بودن و ارائه ظرفیت حمل بیشتر نسبت به سایر روش های حمل و نقل. در واقع، بیش از 90 درصد از کل کالاهای حمل شده در سطح جهان را تشکیل می دهد. حمل و نقل دریایی روشی مقرون به صرفه و عملی برای انتقال اقلام بزرگ و سنگین است. مقرون به صرفه بودن و کارایی آن، آن را به گزینه ای ایده آل در مقایسه با حمل و نقل هوایی و زمینی برای حمل و نقل کالا تبدیل می کند.

 

معایب حمل و نقل دریایی

در حالی که حمل و نقل دریایی مزایای خود را دارد، همچنین ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا کالاها به مقصد برسند. با این حال، اگر عجله ندارید، به دلیل مقرون به صرفه بودن و قابل اعتماد بودن، ممکن است بهترین روش برای استفاده باشد.
حمل و نقل دریایی در مقایسه با وسایل دیگر گزینه مقرون به صرفه تری است و می توان از آن برای حمل و نقل وسایل بزرگ و حجیم استفاده کرد. این یکی از جذاب ترین مزایای آن است.

اصطلاحات پر کاربرد حمل و نقل دریایی

دانستن اصطلاحات مربوط به حمل و نقل دریایی می تواند در درک عناوین و مسئولیت های مرتبط بسیار مفید باشد. برخی از پرکاربردترین اصطلاحات عبارتند از:

بارنامه

بارنامه در حمل و نقل بار دریایی استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام کالاهای حمل شده به مقصد می رسند. این شامل جزئیاتی مانند مبدا و مقصد و همچنین هرگونه دستورالعمل خاص مربوط به حمل و نقل است. این سند از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و بسته به محل ارسال آن، حاوی اطلاعات متفاوتی است.معمولاً فاکتورها شامل جزئیاتی مانند وزن، هزینه، نوع کالا، شرکت تحویل، تجارت حمل و نقل و شرکت دریافت کننده آن است.

بارگیری

در حمل و نقل دریایی، بارگیری فرآیند انتقال کالا از بندر به کشتی است. هنگامی که هیچ بخشی از محصول هنوز از کشتی آویزان نیست یا از کشتی بیرون نیامده است، این کار تکمیل شده تلقی می شود. آگاهی از این اطلاعات می تواند نقش مهمی در ارزیابی خسارت و پوشش بیمه ای داشته باشد.

بارنامه ترانشیپ

بارنامه یک جنبه مهم در حمل و نقل دریایی است. تفاوت این بارنامه با دیگر بارنامه ها در این است که مبدا و مقصد آن به جای بین دو نقطه خشکی، در داخل دو کشتی قرار دارد. این به این دلیل است که محموله باید به صورت فیزیکی توسط کشتی ها از یک بندر به بندر دیگر منتقل شود.

کریر

“کریر” اصطلاحی است که به طور منظم در صنعت کشتیرانی دریایی استفاده می شود. به مشاغلی اطلاق می شود که خدمات حمل و نقل کالا را ارائه می دهند.

فاس

فاس فرآیند ارسال کالا به یک کشتی در بندر است. فروشنده فقط مسئولیت حمل محموله را تا رسیدن به بارانداز بر عهده دارد و پس از آن تمام مسئولیت بر عهده خریدار است. پس از تحویل کالا به بندر، هر گونه وظیفه دیگری بر عهده آنهاست.

فوب

زمانی که فروشنده مسئول رساندن کالا به کشتی و تحویل آن روی عرشه است، در قراردادها از FOB (Free On Board) استفاده می شود. تا زمانی که این انتقال مسئولیت اتفاق نیفتد، تمام مسئولیت کالا بر عهده فروشنده است.

سی اند اف (C&F)

C&F مخفف رایج در صنعت دریایی است و مخفف “هزینه و حمل و نقل” است. این نشان دهنده هزینه کل حمل و نقل است که تأثیر عمده ای بر تصمیم گیری در این بخش دارد.

سیف

اصطلاح “سیف” معمولاً در اشاره به هزینه حمل و نقل دریایی استفاده می شود. این شامل ارزش بیمه و هزینه های اجاره برای کالاهای در حال حمل و نقل می شود. مهم است که تمام اقلامی که از طریق دریا حمل می شوند بیمه شده باشند و معمولاً دریافت چنین بیمه نامه ای بر عهده صادرکننده یا بازرگان است.

تالی گیری

محاسبه یک فرآیند مهم برای حمل و نقل دریایی و کشتیرانی است. هنگامی که یک کشتی باری به بندر می رسد، تخلیه شروع می شود و لازم است که کالاها را پیگیری کنید تا از حسابداری همه آنها اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، این به ثبت و مدیریت کارآمد کمک می کند. تالی گیری شامل تهیه لیستی از ویژگی های فیزیکی و سایر جزئیات برای هر محموله تجاری است. این کار با همکاری نمایندگان گمرک بندر و همچنین کارکنان یا نمایندگان شرکت های حمل و نقل انجام می شود.

 

تحویل از کشتی

هنگامی که محموله از کشتی تخلیه می شود و به گیرنده داده می شود، به عنوان تحویل از کشتی گفته می شود. گیرنده می تواند گمرک، کشتی دیگر یا خریدار باشد. بارنامه و قرارداد معمولاً ذکر می کنند که تحویل باید از طریق کشتی دریایی انجام شود.

 

تحویل از اسکله

تحویل از اسکله فرآیندی است که در آن محموله از کشتی به گمرک یا به خریدار در بندر منتقل می شود. این اصطلاح مترادف با تحویل از کشتی است و گام مهمی در حمل و نقل کالا است.

 

فعالیت فورواردی (Freight forwarder)

فعالیت فورواردی اصطلاحی است که بر یک فعالیت چند وجهی دلالت دارد. فعالیت های فوروارد به فعالیت های مختلفی اطلاق می شود که شرکت ها و مشتریان به منظور حمل و نقل کالا هماهنگ و انجام می دهند. اینها ممکن است شامل وظایفی مانند بارگیری، تخلیه، اعزام و غیره باشد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مواردی که در فعالیت فورواردی وجود دارد، اشاره می کنیم.

فرآیندهای حمل و نقل شامل رزرو فضا در یک کشتی، پرداخت هزینه حمل و نقل، تهیه اسناد حمل و نقل مربوطه، مراقبت از مراحل ترخیص کالا، بسته بندی محصولات به طور ایمن و نگهداری پرونده موجودی است. علاوه بر این وظایف، ممکن است در برخی موارد بیمه نیز مورد نیاز باشد.

 

گیرنده کالا (Consignee)

فرد یا سازمانی که کالا به آن ارسال می شود، گیرنده نامیده می شود. این می تواند از یک کسب و کار، یک موسسه یا حتی یک مصرف کننده منفرد باشد.

 

دریافت کننده (Receiver)

فردی که مسئول رسیدگی به کالاهایی است که از طریق کشتی به بندر می رسد به عنوان گیرنده شناخته می شود.

 

اهمیت حمل و نقل دریایی و آگاهی از قوانین آن

در زمینه حمل و نقل دریایی همه کشورها قانون واحدی دارند. به همین دلیل، یک تاجر از هر کشوری و یا به هر زبانی می تواند به همین شکل از این خدمات استفاده کند.

 

تعیین نرخ حمل و نقل دریایی و عوامل تاثیر‌گذار در هزینه‌ها

یک شرکت حمل و نقل دریایی معمولاً بر اساس نوع محموله، چه برای واردات و چه برای صادرات، نرخ حمل و نقل دریایی متفاوتی دارد. به عنوان مثال، نرخ اجاره یک حامل سوخت با نرخ کرایه حامل های فله متفاوت است. نکته دیگری که هنگام جستجوی نرخ حمل و نقل دریایی خود باید در نظر بگیرید، حجم محموله ای است که می توانید در هر زمان معین حمل کنید.
وزن و ابعاد محموله‌ها متفاوت هستند. برای اهداف صادرات، داشتن یک زنجیره تامین سازمان یافته برای شرکت ها مهم است. بسته بندی کالاها و مواد در ظروف مخصوص می تواند به شما در صرفه جویی در فضا در حین حمل و نقل آنها کمک کند. قیمت سوخت نیز عاملی در هزینه‌های حمل و نقل است و مکان‌هایی که دورتر هستند، کشتی شما را ملزم به مصرف سوخت بیشتری می‌کند. نرخ دلار برای شرکت های داخلی فعال در صادرات کالا و خدمات مهم است.

 

استعلام قیمت حمل دریایی بار

هزینه های حمل و نقل کالا از طریق دریا به عوامل بسیاری مانند حجم، وزن، اندازه، نوع محموله ای که حمل می کنید و حمل کانتینر بستگی دارد. برخی از هزینه ها می تواند تحت تأثیر عوامل دیگری مانند اجاره کشتی یا کیفیت شما باشد.
هنگامی که بار را از طریق آب حمل می کنید، جزئیات زیر باید به یک شرکت حمل و نقل ارائه شود:

نوع بار: این به شما کمک می کند تا نرخ ها و اطلاعات مفید مربوط به حمل و نقل را بیابید.
حجم بار: هزینه ارسال محموله شما بستگی به حجم بار شما دارد که می تواند از یک کانتینر تا بسته های با حجم بالا متغیر باشد. بسته به این، اندازه کشتی مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

برای قیمت و هزینه حمل و نقل دریایی، باید حجم و وزن بار را بدانید. اختصارات W M برای نشان دادن اینکه کدام استاندارد را هنگام قیمت گذاری محموله خود انتخاب کنید استفاده می شود.

مشخص کردن نام دقیق محل بارگیری کالا EXW
مشخص نمودن دقیق محل گمرک مقصد FOB
مشخص نمودن محل دقیق خروج بار از کشتی
انواع کالاهای ارسالی بر قیمت حمل و نقل کالا تأثیر می گذارد. هنگام حمل و نقل آنها باید این را در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

کشتیرانی دریایی برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است. این یکی از بهترین، ایمن ترین و ارزان ترین روش های حمل و نقل است و همچنان در مقیاس وسیع در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
مهم نیست که از چه روش هایی برای حمل و نقل کالا در سراسر جهان استفاده می شود، حمل و نقل همچنان مهم است. نرخ ها بسته به سرعت و آسانی ارسال کالاها متفاوت است.
در حال حاضر بیش از 90 درصد کالاها از طریق حمل بار دریایی انجام می شود. از مزایای جابجایی کالا از طریق کیسه های دریایی می توان به هزینه و توانایی حمل بارهای سنگین و حجیم اشاره کرد.
جابجایی وسایل می تواند سخت باشد، اما این تنها مسیر نیست! مهم است که در مورد گزینه های مختلف فکر کنید و اینکه چه چیزی می تواند برای هر موقعیتی بهتر عمل کند. به عنوان مثال، استفاده از یک کامیون برای جابجایی کالا به جای حمل با کشتی می‌تواند گزینه‌ای زمان‌بر کمتر باشد.

روش‌های کراس استافینگ (Cross Stuffing)، چارتر، فله، گروپاژ و ترانسشیپ (Transshipment) از مهم‌ترین انواع حمل و نقل دریایی هستند.

باید توجه داشته باشید که کالاهایی که از طریق دریا حمل می شوند باید بیمه شوند. حتی گاهی اوقات ممکن است به طور کامل از بین بروند یا به دلیل تغییرات پیش بینی نشده در کالاها، بخشی از ارزش آنها از بین برود.
در بیمه نامه ها هزینه خسارت بر حسب دلیل یا علت متفاوت است.

 

تحقیق کامل در مورد حمل و نقل دریایی

در این مقاله سعی کردیم همه چیز درباره حمل و نقل دریایی و انتقال بار توسط کشتی را برای شما شرح دهیم. شما می توانید با دانلود رایگان فایل pdf مقاله حمل و نقل دریایی آن را برای مطالعه نگهداری کنید.

پرسش‌های پرتکرار

مزایای حمل و نقل دریایی چیست؟
هزینه پایین‌تر نسبت به روش‌های حمل‌ونقل زمینی و حمل بار هوایی و قابلیت جابه‌جایی بارهای حجیم و سنگین را باید مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از روش حمل بار دریایی دانست.

معایب حمل و نقل کالا از طریق کشتی چیست؟
زمان‌بر بودن را باید مهم‌ترین عیب جابه‌جایی کالا با کشتی دانست.

کالاها در هنگام جابه‌جایی با کشتی به چه صورت‌هایی از بین می‌روند؟
کالاها در هنگام حمل بار دریایی به دو صورت کامل یا فرضی از بین می‌روند. از بین رفتن فرضی کالا به معنی تغییر ماهیت کالاست که باعث می‌شود بخشی یا تمام ارزش آن از دست برود.

انواع حمل و نقل بار دریایی کدامند؟
کراس استافینگ (Cross Stuffing)، چارتر، فله، گروپاژ و ترانسشیپ (Transshipment) از مهم‌ترین انواع حمل و نقل دریایی هستند.

امتیاز شما

میانگین امتیازات ۵ از ۵